62 - Cuma

 
62:0 Rahman, Rahim, ALLAH’ın adıyla

 
62:1 Göklerde ve yerde olanların hepsi; Kral, En Kutsal, Güçlü, En Bilgili olan ALLAH’ı yüceltmektedir.

 
62:2 Kendi aralarından bir Elçiyi kitap verilmeyenlere gönderen O’dur, ki onlara ayetlerini okumakta, onları arındırmakta ve onlara kitabı ve ilim kaynağını öğretmektedir. Halbuki onlar, bundan önce derin bir sapıklık içindeydiler.

 
62:3 Ve onların arkasından diğer birçok jenerasyonlara da. O, Güçlüdür, En Bilgili olandır.

 
62:4 İşte bu, ALLAH’ın bir lütfudur, dilediğine verir. ALLAH, Sonsuz Lütuf sahibidir.

 
62:5 Kendilerine Tevrat verilen sonra da ona sahip çıkmayanların durumu sürüyle kitaplar taşıyan eşeğin durumu gibidir. ALLAH’ın ayetlerini yalanlayan toplumun durumu ne içler acısıdır. ALLAH, azıtmış bir toplumu doğru yola iletmez.

 
62:6 De ki, “Ey Yahudiler, eğer siz bütün insanları bir yana bırakarak sadece kendinizin ALLAH’ın seçilmiş dostları olduğunu iddia ediyorsanız, bunda da samimiyseniz, o zaman ölümü isteyin!"

 
62:7 Oysa onlar elleriyle işlediklerinden dolayı bunu asla isteyemezler. ALLAH, azıtmış olanları daha iyi bilir.

 
62:8 De ki, “Sizin kendisinden kaçıp durmakta olduğunuz ölüm, elbette sizi yakalayacaktır. Sonra da tüm gizlilikleri ve açıklananları Bilen’e döndürüleceksiniz. O da size yapmış olduklarınızı haber verecektir.”

 
62:9 Ey inananlar, Cuma günü namaza çağrıldığınız zaman, hemen ALLAH’ı anmaya koşun ve işi bırakın. Bu sizin için daha iyidir, keşke bilseydiniz.

 
62:10 Namaz tamamlandıktan sonra yeryüzüne dağılarak ALLAH’ın lütfundan arayın ve ALLAH’ı sık sık hatırlayın ki umduklarınıza kavuşabilesiniz.

 
62:11 Onlar bir ticari anlaşma veya bir eğlence gördükleri zaman, ona akın ederler ve sizi ayakta bırakırlar. De ki, "ALLAH’ın yanında bulunanlar ticaretten ve eğlenceden çok daha iyidir. ALLAH, En güzel İmkan sağlayandır.”